Doğru bir diş fırçalama, diş ve dişetlerinizin sağlığını korumada ilk adımdır. Kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce olmak üzere günde 2 defa, en az iki dakika ağzınızın her bölgesini (üst sağ ve sol, alt sağ ve sol) doğru bir fırça ile fırçalamanız gerekir.

Diştaşı nedir?
Eğer dişlerinizi hergün düzenli fırçalamazsanız yediğiniz yiyeceklerin dişlerin üzerinde kalmasıyla oluşan bakteri plağı sertleşerek tartara (calculus/diş taşı) dönüşür ve yalnızca dişhekimleri tarafından özel aletlerle temizlenebilir. Dişetlerinde kanamaya neden olur. Diştaşı, dişeti iltihabı ve periodontitis gibi dişeti hastalıklarının başlıca nedenidir. Daha detaylı bilgi için dişeti hastalıkları kısmına bakınız.

Doğru diş fırçası nasıl olmalıdır?
Diş fırçası seçerken ağzınızın ulaşılması zor yüzeylerine erişmenize yardımcı olacak şekilde tasarlanmış kıllara ve küçük fırça başlığına sahip olmasına dikkat ediniz. Diş ve dişetlerinizi zedelemeyecek yumuşak kıllı diş fırçalarını tercih etmelisiniz. Islakken bile kaymayan, rahatça kavranabilen saplı diş fırçalarını seçiniz.

Unutmayın ki düzenli olarak diş fırçanızı değiştirmek ağız bakımı için çok önemlidir. Bir çok klinik deney, yeni bir diş fırçasının 3 aylık bir diş fırçasından %30 oranında daha fazla bakteri plağı temizlediğini ortaya koymaktadır.

Diş nasıl fırçalanır?
1. Dişlerinizin dış yüzeylerinin temizliği için, diş fırçanızı dişeti çizgisine 45 derecelik bir açıyla yaklaştırın.
2. Fırçanızı ileri-geri hareket ettirerek, kısa ve yumuşak fırça dokunuşlarıyla diş ve dişetlerinizi fırçalayın.
3. Dişeti çizginizi fırçalamayı unutmayın ve en arkadaki dişlere ulaştığınızdan emin olun.
4. Aynı zamanda dilinizi de fırçalayın, dilinizi fırçalamak nefesinizi taze tutmaya yardımcı olacaktır.